Naar verwachting wordt de bouw- en transportsector het hardst geraakt. Altares Dun & Bradstreet rapporteert dat ruim 1760 bouwbedrijven volgend jaar failliet zullen worden verklaard. Maar de transportsector krijgt het meeste voor de kiezen: ruim 0,96 procent daarvan zal in 2021 omvallen.
Hoewel het op dit moment lijkt dat horecabedrijven het hardst worden geraakt door de coronamaatregelen, voorspelt de beheerder van werelds grootste b2b-database dat slechts 0,58% van de bedrijven in de horecasector failliet zal gaan: “Lange tijd bleven de deuren dicht en konden zij geen omzet draaien. Toch worden er relatief weinig faillissementen verwacht. Deze ontwikkeling zagen we ook bij eerdere crisissen.” Bovendien stoppen nu veel horecaondernemers vrijwillig, in plaats van dat zij een faillissement afwachten.
Kredietverzekeraar Atradius voorspelt dat dit jaar het aantal faillissementen in heel Nederland stijgt met 34 procent ten opzichte van 2019. Tot nu toe heeft de coronacrisis nog niet geleid tot een piek in het aantal failliet verklaarde bedrijven. Dit komt door de steunmaatregelen van het kabinet.
Atradius verwacht dat de steunpakketten op den duur worden afgebouwd en dat bedrijven het dan alsnog niet redden. “Dan wordt onze economie getroffen door de tweederonde-effecten van de crisis, zoals een sterke stijging van de werkloosheid en het aantal faillissementen”, zegt econoom Theo Smid van Atradius. De moeilijkste periode moet volgens hem nog beginnen.
In 2021 verwacht de kredietverzekeraar een groei van het aantal faillissementen in Nederland met 4 procent.